Article principal : Route européenne.
- E58
- E60
- Tracé de 1983 à 1999 : [H] Püspökladány - Oradea - Cluj Napoca - Turda - Târgu Mureș (ou Tîrgu Mureș) - Brașov - Ploiești - Bucarest - Urziceni - Slobozia - Hârșova - Constanța
- Tracé depuis 1999 : [H] Püspökladány - Oradea - Cluj Napoca - Turda - Târgu Mureș (ou Tîrgu Mureș) - Brașov - Ploiești - Bucarest - Urziceni - Slobozia - Hârșova - Constanța - Agigea - [GEO] Poti
- E70
- Tracé de 1983 à 1999 : [YU] Vršac - Timișoara − Caransebeș − Drobeta-Turnu Severin − Craiova − Pitești − Bucarest − Giurgiu − [BG] Roussé (ou Ruse)
- Tracé de 1999 à 2006 : [YU] Vršac - Timișoara − Caransebeș − Drobeta-Turnu Severin − Craiova − Alexandria − Bucarest − Giurgiu − [BG] Roussé (ou Ruse)
- Tracé depuis 2006 : [SRB] Vršac - Timișoara − Caransebeș − Drobeta-Turnu Severin − Craiova − Alexandria − Bucarest − Giurgiu − [BG] Roussé (ou Ruse)
- E79
- E81
- Tracé de 1983 à 1991 : [URSS] - Halmeu - Satu Mare - Zalău - Cluj Napoca - Turda - Sebeș - Sibiu − Pitești
- Tracé de 1991 à 1999 : [UA] - Halmeu - Satu Mare - Zalău - Cluj Napoca - Turda - Sebeș - Sibiu − Pitești
- Tracé de 1999 à 2005 : [UA] Moukatcheve - Halmeu - Satu Mare - Zalău - Cluj Napoca - Turda - Sebeș - Sibiu - Pitești - Bucarest
- Tracé depuis 2005 : [UA] Moukatcheve - Halmeu - Satu Mare - Zalău - Cluj Napoca - Turda - Sebeș - Sibiu - Pitești - Bucarest - Lehliu - Feteşti - Cernavodă - Constanța
- E85
- Tracé de 1983 à 1991 : [URSS] Černovcy - Suceava - Săbăoani - Roman - Bacău - Mărășești - Tișița - Buzău - Urziceni - Bucarest - Giurgiu - [BG] Roussé (ou Ruse)
- Tracé depuis 1991 : [UA] Černovcy - Suceava - Săbăoani - Roman - Bacău - Mărășești - Tișița - Buzău - Urziceni - Bucarest - Giurgiu - [BG] Roussé (ou Ruse)
- E87
- E571
- Tracé de 1983 à 1985 : Cluj - Dej - Bistriþa - Suceava
- E572
- Tracé de 1983 à 1985 : Bacău - Brașov - Pitești
- E574
- Tracé de 1985 à 1999 : Bacău − Braşov − Piteşti
- Tracé depuis 1999 : Bacău − Brașov − Pitești − Craiova
- E576
- Tracé de 1985 à 2001 : Cluj Napoca – Suceava
- Tracé depuis 2001 : Cluj Napoca – Dej
- E577
- E578
- Tracé depuis 2001 : Saratel – Reghin – Toplita – Gheorgheni – Miercurea Ciuc – Sfantu – Gheorghe - Chichis
- E581
- E583
- E671
- Tracé de 1983 à 1999 : Timișoara - Arad - Oradea
- Tracé de 1999 à 2001 : Timișoara - Arad - Oradea - Satu Mare - Dej
- Tracé depuis 2001 : Timișoara - Arad - Oradea - Satu Mare
- E673
- Tracé de 1995 à 2005 : Lugoj - Deva
- Tracé depuis 2005 : Lugoj - Ilia
- E675
- E771
|